Záhradné trampolíny do vašej záhrady: Ako ich postaviť a starať sa o ne?

Záhradná trampolína je skvelým doplnkom každej záhrady. Prináša veľa zábavy deťom aj dospelým, pričom efektívne podporuje pohybovú aktivitu. Chceli by ste si jednu trampolínu zaobstarať aj vy, no neviete, ako ju postaviť a správne sa o ňu starať? Pomôžte si naším prehľadným návodom.

tufi_sk_zahradne_trampoliny

Ešte pred montážou

Na začiatok je dôležité, aby ste si vybrali kvalitnú záhradnú trampolínu, na ktorej sa budete môcť dobre vyblázniť bez rizika úrazu. Hľadajte preto výrobky od overených značiek a výrobcov, ktorí majú v danej oblasti skúsenosti a sú známi používaním pevných materiálov.

Následne sledujte samotnú nosnosť trampolíny. Podľa nej zistíte, koľko ľudí ju bude môcť naraz využívať a čo všetko zvládne.

A myslite aj na rozmery. Výrobok sa do záhrady musí v prvom rade zmestiť. S tým by ste však problém nemali mať, pretože na trhu dnes nájdete desiatky rôznych trampolín – od tých kompaktných vhodných aj do menších záhrad až po tie najväčšie, na ktorých si zaskáče hneď niekoľko osôb naraz.

Montáž trampolíny krok za krokom

Montáž trampolíny sa môže odlišovať v závislosti od výrobku, ktorý si zaobstaráte. Preto si vždy dôkladne preštudujte návod, ktorý k nemu dostanete. Celý proces je však spravidla veľmi podobný a skladá sa z týchto krokov:

Montáž konštrukcie

Konštrukciu tvoria nohy trampolíny a okrúhly rám, na ktorý sa následne naťahuje pevná odrazová plocha. Ako prvé poskladajte nohy. Keď sú hotové, prejdite na montáž okrúhleho rámu konštrukcie a spojte ho s nohami. Takýmto spôsobom vám vznikne trampolínový základ, ku ktorému sa v niektorých prípadoch pridávajú ešte stabilizátory a rebrík.

Zostavenie skákacej plochy

Skákaciu plochu umiestnite do stredu rámu a postupne ju k nemu začnite pomocou pružín a háčikov pripájať. So zapínaním pružín vám pomôže špeciálny kľúč alebo iné náradie, ktoré je súčasťou balenia. Keď máte skákaciu plochu hotovú, pevné pružiny nezabudnite zakryť krytom.

Pridanie ramien

V tomto kroku vás čaká montáž ramien, ktoré by ste mali upevniť do príslušných otvorov. Ďalej na pánty namontujte stĺpiky, všetko poriadne dotiahnite a trampolínu otestujte.

Doplnkové príslušenstvo – ochranná sieť

Ochranná sieť je dodatočným prvkom, ktorý zaisťuje vyššiu bezpečnosť pri používaní trampolíny. Oplatí sa najmä vtedy, keď máte doma deti, ktoré by sa pri hre mohli zraniť.

Pri aplikácii ochrannej siete sa uistite, že dobre drží, nie je nikde poškodená a je vo všetkých častiach napnutá.

Údržba trampolíny

Ak chcete, aby trampolína vydržala niekoľko sezón, dbajte na jej správnu starostlivosť. Pravidelne ju kontrolujte a čistite. Prach či lístie odstránite aj metličkou. Na väčšie nečistoty použite navlhčenú handričku.

Pred dažďom, silným slnkom a inými externými vplyvmi ochránite trampolínu pomocou špeciálneho krytu

Raz za čas spravte aj hĺbkovú kontrolu a zistite, či je s trampolínou všetko v poriadku. Zdeformované alebo inak poškodené pružiny vymeňte. To isté platí aj o prasknutom ráme alebo opotrebovanej skákacej ploche.

Čo s trampolínou počas zimy?

Dážď, sneh a mráz vedia trampolínu zničiť, preto ju pred príchodom chladných mesiacov zazimujte. Na výber máte tri metódy:

  • Zazimovanie s krycou plachtou – plachta trampolínu ochráni pred snehom, dažďom aj silným vetrom. Toto riešenie ale odporúčame len v oblastiach, kde sú zimy skôr teplejšie a nedochádza k veľkým mrazom.
  • Zazimovanie textilných častí – ak sa bojíte, že by sa mohli textilné časti počas zimy zničiť, demontujte ich a uskladnite do pivnice alebo garáže. Aj v tomto prípade platí, že ide o riešenie vhodné do oblastí, kde nie sú príliš tuhé zimy.
  • Kompletné zazimovanie – či už žijete v horských oblastiach, alebo sa o trampolínu bojíte, najlepšou voľbou je kompletné zazimovanie. Celý proces demontáže je síce zdĺhavý, no dá vám istotu, že zariadenie bude dokonalo chránené pred vonkajšími vplyvmi.

Správnou starostlivosťou o záhradnú trampolínu predlžujete jej životnosť a znižujete riziko úrazu pri jej používaní. Neberte ju preto na ľahkú váhu.