Záhradný nábytok: Ako sa oň starať, aby bol aj po rokoch ako nový?

Záhradný nábytok musí počas roka odolávať nespočetnému množstvu externých faktorov, ktoré vedia znížiť jeho kvalitu a ovplyvniť pekný dizajn. Práve to je dôvod, prečo po jeho kúpe nesmiete zabúdať na dôkladnú a pravidelnú starostlivosť. Ako sa správne starať o kreslá, stoličky, hojdačky či stoly z rôznych materiálov?

tutufi-ako-starat-o-zahradny-nabytok

Drevený nábytok vyžaduje najviac pozornosti

Drevo je krásny a majestátny materiál, no zo všetkých, ktoré sa používajú na výrobu záhradného nábytku, je aj najnáročnejší. Starostlivosť oň sa odvíja od toho, či ide o mäkkú alebo tvrdú, resp. tropickú drevinu.

Mäkká drevina

Zariadenie je zvyčajne vyrobené z borovice alebo smreku. Čistiť by ste ho mali minimálne dvakrát za sezónu. Ideálne pomocou mokrej handričky a čistej vody. Povrch taktiež dobre vysušte, aby sa na ňom nevytvorili plesne.

Okrem čistenia dbajte aj na ochranný a výživný náter špeciálnym olejom určeným na mäkké dreviny. Ten môžete robiť tesne pred sezónou a následne po jej skončení. Ak si chcete byť istí, že drevo vsiakne všetky zložky z oleja, jemne ho prebrúste.

Tropická drevina

Tropické drevo sa od toho mäkkého odlišuje hlavne tým, že je výrazne pevnejšie a odolnejšie voči škodcom, plesniam a iným externým faktorom. To ale neznamená, že nepotrebuje žiadnu starostlivosť. Pravidelne ho zbavujte všetkých nečistôt, po každom umývaní ho poriadne vysušte a myslite aj na výživu vo forme kvalitného oleja na tropické dreviny.

Kov musíte ochrániť najmä pred koróziou

Minimalistický kov sa pýši vysokou odolnosťou voči rôznym negatívnym javom. A síce je pevný a vydrží dlhé roky, pri nesprávnej starostlivosti môže zhrdzavieť. Ak sa chcete tomuto nepríjemnému problému vyhnúť, aspoň raz ročne naň naneste novú vrstvu farby alebo použite práškový lak.

V prípade, že sa hrdza na záhradnom stole či kresle už nachádza, zbytočne nečakajte a ihneď konajte. Odstrániť ju môžete pomocou domácich babských rád, napríklad octom zriedeným s vodou. Keď nič nepomôže alebo nechcete riskovať poškodenie zariadenia, obráťte sa na odborníkov.

Hliník ochránite špeciálnym voskom

Hliník je populárny najmä vďaka jeho peknému vzhľadu, výhodnej cene a pomerne jednoduchej údržbe. Zvyčajne ho stačí len pretrieť mokrou handričkou a vysušiť. Okrem toho spravíte dobre, keď zvážite investíciu do špeciálneho vosku, ktorý materiál ochráni pred oxidáciou.

Hliníkový nábytok nikdy nečistite bielidlom alebo prostriedkom obsahujúcim kyseliny. Veľmi ľahko by ste ho totižto zničili. Keď si na ňom všimnete nejaké väčšie znečistenie, poobzerajte sa po neabrazívnych čističoch určených na hliník.

Najmenej starostí budete mať s umelým ratanom a plastom

Umelý ratan a plast sú výbornou voľbou pre každého, kto nemá čas na zdĺhavé čistenie a komplikovanú starostlivosť o záhradný nábytok. Kreslá, stoly či stoličky stačí len utrieť mokrou handričkou, nechať vysušiť a máte hotovo. V prípade väčšieho znečistenia použite vysokotlakový čistič alebo mydlovú vodu.

Postarajte sa aj o textílie

Na záhradných kreslách, hojdačkách či stoličkách sa často nachádzajú aj mäkké textílie. Väčšina z nich sa dá prať v práčke, takže vám odpadajú starosti s manuálnym čistením. Niektoré pevnejšie materiály môžete aj tepovať.

Väčšie škvrny na textile sa snažte odstrániť mydlovým roztokom. Ak nepôjdu dole, určite nepoužívajte bielidlá ani iné agresívne čističe. Vankúše a podušky radšej zaneste do čistiarne, kde sa o ne postarajú profesionáli.

Textil nezabudnite chrániť pred dažďom, vlhkom a silnými slnečnými lúčmi. V čase, keď ho nevyužívate, umiestnite ho do úložných boxov, záhradného altánku alebo ho zoberte so sebou dovnútra.